Smart Building I – Rewolucja w Budownictwie 2018.04.19
Koszty budowy prefabrykowanych domów wielorodzinnych w technologii kompozytowo-drewnianej są niższe od tradycyjnych o 30%. Czas realizacji inwestycji skraca się o połowę, a poziom efektywności energetycznej wzrasta o 60%. Taki budynek powstał w Warszawie w ramach programu „Smart Building-Budownictwo Drewniane” .
19 kwietnia odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Smart Building – Budownictwo Drewniane”. Na konferencji zaprezentowany został projekt pierwszego budynku wielorodzinnego wykonanego w technologii prefabrykatów kompozytowo -drewnianych. Budynek został wybudowany przez spółki z Grupy Kapitałowej Smart Technology (www.smarteu.pl) w ramach programu „Smart Building-Budownictwo Drewniane”. Znajduje się w nim 17 lokali mieszkalnych pod wynajem o powierzchni od 42 m² do 67 m², lokal usługowy o powierzchni 250 m², 16 garaży podziemnych i 3 miejsca parkingowe zewnętrzne. Powierzchnia całkowita budynku wynosi 2099,45 m², a użytkowa 1121 m².
W Polsce brakuje około 3 milionów mieszkań, zarówno samodzielnych, jak i na wynajem. Technologia budownictwa Smart Building pozwala na szybszą o 50% realizację inwestycji, a tym samym, na sukcesywne wypełnianie tej luki. W przyszłości możliwa będzie realizacja kompletnych osiedli Smart City, zarówno z uwzględnieniem nowoczesnych technologii budowlanych, rozwiązań IT, jak i infrastruktury technicznej. Zaprezentowany przez Grupę program Smart Building to wsparcie rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Daje on narzędzia do realizacji szybkich inwestycji poprzez połączenie kompetencji współpracujących ze sobą podmiotów. Według założeń Programu, możliwa jest realizacja projektów we współpracy samorządowej oraz dla osób fizycznych.
Budownictwo kompozytowo-drewniane posiada wiele zalet. Pozwala na stosowanie sterowanej komputerowo produkcji, co przekłada się na nieograniczoną możliwość tworzenia gotowych elementów do budowy obiektów realizowanych według indywidualnych pomysłów i oczekiwań designerskich. Główną zaletą budynków opartych o technologię kompozytowo-drewnianą jest szybkie tempo budowy. Gotowe do zasiedlenia prefabrykowane domy powstają w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Elementy obiektów: ściany, stropy i dachy dostarczane są na plac budowy, gdzie w okresie kilkunastu dni zostają posadowione na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej. Przykrycie dachu oraz pozostałe prace montażowe trwają przez kolejne 3-4 tygodnie, co pozwala na realizację stanu surowego zamkniętego w ciągu kilku miesięcy.
Przyspieszenie czasu budowy o ok. 50% nie jest jedyną zaletą takiego budownictwa. Szybkie tempo budowy wpływa na obniżenie kosztów pracy. Dodatkowo, prace mogą być wykonywane w ciągu całego roku, niezależnie od warunków pogodowych. Natomiast mechanizacja procesu produkcji pozwala na tworzenie obiektów zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami polskiego prawa budowlanego, zapewniając przy tym wyjątkowo wysoki standard jakościowy. Kolejnymi zaletami są: doskonała izolacja akustyczna, możliwość montażu paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych oraz prowadzenie procesu budowlanego przez jedną ekipę montażową.
Wydarzenie uświetniały takie osobistości, jak J.E. Yousif Al. Sabri – ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przedstawiciel ambasady Węgier oraz Ahmed Khalil Al-Ani – konsul Iraku, jak również prelegenci i partnerzy wydarzenia: Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i Jaromir Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający Banku Ochrony Środowiska. Partnerami wydarzenia byli oprócz tego: T-Mobile Polska, Ernst & Young, Emirates & Europe Business Development Cluster, Centrum Obsługi Inwestycji oraz Smart Future Home.
W ramach Programu „Smart Building-Budonwictwo Drewniane” poszukuje partnerów pragnących rozwijać budownictwo kompozytowo – drewniane, przede wszystkim: deweloperów, samorządów, firm budowlanych oraz funduszy inwestycyjnych chcących rozwijać tego typu projekty.