Rada programowa polskiego kongresu klimatycznego
Polski Kongres Klimatyczny 2025: Wspólna strategia ministerstw i biznesu na rzecz zielonej transformacji.
Rada Programowa Polskiego Kongresu Klimatycznego, w skład której weszli przedstawiciele rządu oraz zarządów strategicznych spółek, określiła kluczowe zagadnienia, które zdefiniują program wydarzenia z perspektywy polityki klimatycznej i gospodarki. Rada pod przewodnictwem senatora Adama Szejnfelda wyznaczyła kierunki działań na rzecz zielonej transformacji w Polsce.
W obradach Rady Programowej uczestniczyli m.in.: Minister Przemysłu Marzena Czarnecka, Witold Literacki – Wiceprezes Zarządu Orlen S.A., Dalida Gepfert – Wiceprezes Zarządu Enea, Tomasz Zieliński – Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Piotr Listwoń – Prezes Towarowej Giełdy Energii, Agnieszka Okońska – Wiceprezes Stoen Operator, a także inni eksperci i liderzy biznesu. Głównym tematem spotkania było wypracowanie wspólnej strategii ministerstw i biznesu na rzecz zielonej transformacji.
Przewodniczący Rady, senator Adam Szejnfeld, podkreślił znaczenie tego procesu w kontekście przemian historycznych:
„Polska przeszła przez dwie wielkie rewolucje – transformację ustrojową, kończącą erę socjalizmu i wprowadzającą demokrację, oraz transformację gospodarczą, przechodząc od gospodarki nakazowo-rozdzielczej do wolnorynkowej. Teraz stoimy przed trzecią wielką rewolucją – transformacją energetyczną”.
Program Kongresu
Polski Kongres Klimatyczny odbędzie się w dniach 25–26 marca 2025 r. w Warszawie. Wydarzenie obejmie sesje tematyczne, panele dyskusyjne, wystąpienia ekspertów oraz spotkania networkingowe. Planowane są również wydarzenia towarzyszące, takie jak Gala Liderów Transformacji Energetycznej 2025.
Kongres skoncentruje się na najnowszych trendach inwestycyjnych w odniesieniu do europejskiej strategii klimatycznej, a także na możliwościach współpracy biznesowej i operacyjnym zarządzaniu zieloną transformacją. Agenda zakłada dwa dni debat poświęconych m.in. inwestycjom, szansom biznesowym oraz wyzwaniom w implementacji strategii klimatycznych.
Znaczenie Kongresu
Transformacja klimatyczno-energetyczna to największe i najbardziej kosztowne przedsięwzięcie gospodarcze na skalę światową. Jego realizacja wymaga ścisłej współpracy interesariuszy – biznesu, samorządów i organizacji pozarządowych. Polski Kongres Klimatyczny wyróżnia się biznesowym charakterem i praktycznym podejściem do omawianych zagadnień.
Udział w Kongresie to niepowtarzalna okazja do zdobycia aktualnej wiedzy, nawiązania kluczowych kontaktów i wymiany doświadczeń z liderami transformacji. Wydarzenie stwarza platformę do wymiany poglądów i wypracowania wspólnych rozwiązań w obszarze zielonej transformacji, z korzyścią dla gospodarki i środowiska.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Polskim Kongresie Klimatycznym 2025!